“Bilgelik, ne kadar az bildiğini bilmektir.” Sokrat

Uzun bir kaynak listesi oluşturmaya başlıyorum. Konu başlıklarına göre ayırmaya çalıştığım bu yazı ve görsellerin çoğu İngilizce’dir ve internetten çeşitli yollarla edinilebilir. Şimdilik her bir kaynağa bağlantı vermiyorum, çünkü çok uzun bir liste olacak ve ölü bağlantıları takip edemiyorum. Yasal kopyalarını bulamadığınız eserler için Torrent vb. dosya paylaşım sistemlerini kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Bunları okuyup izlediğiniz zaman neyin, niçin ve nasıl çöktüğünü daha iyi anlayacaksınız. Bu listedeki hiçbir kaynağa %100 kefil değilim. Bazı eserler baştan sona ezberlenecek kadar değerli bilgi doluyken bazı eserler satır aralarından bazı ipuçlarını çekip çıkarmayı, ya da meyvelerin çürüklerini ayırmayı gerektirebilir. Doğru kelam doğru kelamdır, bilgi bilgidir. Gerçeğin sakat bir ağızdan seslendirilmesi onu yanlış yapmaz. Öğrenmek istiyorsak her bilgiye şüpheyle yaklaşmak refleks haline gelmeli. Dost ve düşman her kaynakta faydalı bir bilgi var. Bize düşen seçici ve art niyetlere karşı uyanık olmak. Katkılarınızı bekliyorum.

Siyahla yazılanlar yazılı, kırmızı ile yazılanlar görsel kaynaklardır.

 

EKONOMİ

Dünyayı ve Onun Yüzde Beşini İstiyorum (makale)- Faiz ve bankacılığı herkesin anlayabileceği şekilde anlatıyor. Arama motorlarından ulaşılabilir.

Borca Dayalı Para Sistemi
http://metegundogan.com/wp-content/uploads/2011/08/SonunBaslangici-MeteGundogan.pdf

Secrets of The Federal Reserve – Eustace Mullins  ABD merkez bankasının sırları.

The Money Changers – Patrick S. J. Carmack Paranın ve bankanın tarihsel süreci.

FED Comics ABD Merkez Bankası’nın resmi sitesinden indirilebilen bu çizgi romanlar para ve bankacılığın temel kavramlarını ve işleyişlerini herkesin anlayabileceği bir açıklıkla anlatıyor. Gizlisi saklısı yok. Kurdukları komplo kendi kalemlerinden, apaçık ortada. Orası ABD demeyin, Türkiye dahil bütün dünyada aynı sistem, aynı komplo geçerli.

The Federal Reserve, 1934, Kongre üyesi Louis McFadden’ın konuşması Bir seçilmişin karşılıksız para ve bankacılık komplosu hakkında halkını uyarmak için ümitsiz çırpınışları.

The Banker’s Conspiracy (Living Age Magazine Feb 1934) – Arthur Kitson Banka komplosu. Tam metin internette.

Capitalist Conspiracy: An Inside View Of International Banking

23 Things They Don’t Tell You About Capitalism  – Ha-Joon Chang

Money As Debt

Life and Debt

Confessions of an Economic Hitman – John Perkins Türkçesi mevcut.

Edward Griffin – Para ile ilgili tüm kitapları

Geç Barbarlık Çağı 1 – Oktar Türel Trajik Monologlar adlı bölüm tarihte Türk ulusunun borç batağına düşme öykülerini anlatıyor. İbretlik.

Bu Sefer Farklı – Kenneth Rogoff  Rogoff özetle “bu defa farklı değil, önceki krizlerle aynı şekilde, hızlı büyüme ve refah periyodunu her zaman bir kriz takip eder, bu da onlardan biri” dediği kitap, birbirine benzer sayısız güncel kriz kitabından biri. Fizik dünyanın gerçeklerine gözü kapalı tipik mankafa ekonomist gözüyle yazılmış. 2008 krizinin son bunalım olduğunu söylemiyor/bilmiyor. Nedenini de ekonominin “iç dinamiklerinde” arıyor. Ancak kriz tarihi, borç ödeyememenin tarihi, borç kırılganlığı vb. faydalı bilgiler açısından bence yararlı bir kaynak. İçerik fazla teknik gelebilir.

 

UYGARLIK GENEL

 

Daniel Quinn – İsmail(Ishmael) Türkçe baskısı tükenen roman tarım uygarlığının kökenindeki “günah”a dikkat çekiyor. Hayata bakış açınızı değiştirebilir.

Collapse of Complex Societies – Joseph Tainter  Karmaşıklaşma ile uygarlığın çöküşü arasındaki bağı açıklayan önemli bir eser. Bir özetine şuradan ulaşılabilir: http://cassandralegacy.blogspot.com/2011/03/tainters-law-where-is-physics.html

Daha iyi bir özeti de burada:

http://www.sublimeoblivion.com/2009/04/09/notes-tainter/

Sunum halinde:

http://www.societalmetabolism.org/aes2010/Proceeds/DIGITAL%20PROCEEDINGS_files/PAPERS/Invited_Joe_Tainter_Presentation.pdf

Sanayi Toplumu ve Geleceği(Unabomber Manifesto) – Ted Kaczynski  Yanlış dürtülerle kaleme alınmış doğru tespitler.

Derrick Jensen  Modern hayatın ve içerdiği şiddetin ölümcüllüğünü ve ahlaksızlığını anlattığı Endgame ve The Culture Of Make Believe kitapları tavsiye edilir. Videoları, röportajları ve Türkçe makalelerine internetten ulaşılabilir.

Against Civilization – John Zerzan  Zerzan bir yeşil anarşist. Yani Jensen gibi avcı-toplayıcı hayata ve devletsiz, yıkımsız günlere geri dönülebileceğini düşünen(zanneden) iyimserlerden. Uygarlık bir hastalık ve bu amca teşhisi koyuyor.

Running On Emptiness: The Pathology of Civilization – John Zerzan

Short History of Nearly Everything – Bill Bryson  Kısa uygarlık tarihi.

 

NÜFUS

 

Albert Bartlett Nüfus problemini çok farklı yönüyle ele alan fizikçi, kitapları ve makaleleriyle eşsiz sayılır.

Colin Turnbull – The Mountain People  İlkel yaşam(avcı-toplayıcı) süren bir kabileyle ilgili bu kitapta satır aralarında kabilede aktif nüfus kontrolü yapıldığı anlatılıyor. Günümüze kadar ulaşmış diğer avcı-toplayıcı toplumlarda da bilinçli nüfus kontrolü görülüyor.

Malthus – An Essay On The Principle Of Population  Nüfus sorununu sanayi çağında erken farkedenlerden. Evet çözüm olarak toplu katliam yapmayı öneriyor,  çünkü zaten art niyetlerle üretilmiş bir eser. Elbette ki desteklemiyorum, ancak eserde sözü edilen temel kavramlar ve süreçler bugün de geçerli.

Planet Of Slums – Mike Davis

 

ENERJİ – EKOLOJİ

 

Garrett Hardin  Bu değerli yazarın Tragedy Of The Commons’ı (Ortakların/ortak malların trajedisi) klasik sayılır. Türkçesi internette bulunabilir. Oyun teorisi ile birlikte okunmalı.

The Commons Revisited: The Tragedy Continues – Bob Lloyd

What Went Wrong: The Misdirection Of Civilization – Dennis Frith  Uygarlığın açmazları, yıkıcı ve geri dönüşsüz temel süreçleri hakkında bir amatör tarafından mükemmel tespitler ve izahatler. Berrak ve bilimsel.

Twilight In The Desert – Matthew Simmons  Suudi Arabistan’ın petrol geleceği.

Petrolsüz Dünya – Doğan Aydal  Petrolün modern hayatta ne denli vazgeçilmez olduğu ve tükenmeye yüz tuttuğu gerçekleri, strateji ve jeopolitikle ilgili uzun ayrıntılar arasında göze çarpıyor.

The Party’s Over – Richard Heinberg  Petrol hakkında.

Eating Fossil Fuels – Dale Allen Pfieffer

The Limits to Growth – A Report to Club of Rome, 1972  Büyümenin sınırları. Bir klasik.

Wind Turbine Syndrome – “Temiz” enerjinin kirli yüzü http://www.windturbinesyndrome.com/wind-turbine-syndrome/

 

KOMPLOLAR, POLİTİKA

 

Yazarlar: Fritz Springmeier, Texe Marrs, Eustace Mullins ve Stanley Monteith’in çok sayıda kitabı, makalesi, konferansı var.

Wall Street and The Rise of Hitler – By Antony Sutton  Amerikalı bankerler ile Hitler’in nasıl bir işbirliği olabilir? İkinci dünya savaşı, sandığınız şey olmayabilir.

Karl Marx – Komünist Manifesto  Biliyorum. Çok “moda”, bıktırdı vs… Ama emek sömürüsünü ve kapitailzm komplosunu bu kadar iyi anlatan kısa metin bulmak zor.

The Great Global Warming Blunder – Roy Spencer Küresel ısınmanın insan kaynaklı olduğu iddiası ve bağlantılı planlar bir komplodur. Yine bununla ilgili Global Warming or Global Governance belgeseli de izlenebilir.

The Power Of Nightmares(BBC)

Orwell Rolls In His Grave

You Think That You Are Free? – David Preussen (makale)

Welcome to the Machine: Science, Surveillance, and the Culture of Control – Derrick Jensen

Iraq Is A Trial Run – Noam Chomsky (makale)

By Way of Deception – Victor Ostrovsky Siyonizm hakkında.

My Awakening – David Duke  Siyonizm…

The Rothschild Dynasty – Dr.John Coleman

The Rockefeller Files – Gary Allen

İşgal Örgütleri: CIA, NATO, AB –  Erol Bilbilik  Aslında Bilbilik’in yazdığı her şeyi tavsiye edebilirim. Bu adam, uyuşturucu ticaretinin ilaç şirketleri tarafından yönetildiğini bilen enden insanlardan.

Musanın Çocukları – Ergün Poyraz

İblisin Kıblesi – Cengiz Özakıncı

1984 – George Orwell  Zaman geçtikçe bunun bir roman değil, kehanet olduğunu daha iyi idrak edeceğiz. Bu toz dumanda Büyük Birader’i seçebiliyor musunuz?

Wake Up Call

Aspartam:

Sweet Misery – Cori Brackett

Medikal/Aşı:

Dr.Mary’s Monkey – Edward T.Haslam  Kanser komplosu hakkında yasaklama ve toplatma çabalarına maruz kalmış bir kitap.

Murder by Injection – Eustace Mullins

Monopoly Medicine – Mike Adams

The Medical Mafia – Guylaine Lanctot

Selling Sickness – Ray Moynihan

Fluoride Deception – Christopher Bryson

Diğer yazarlar: Russell Blaylock, Edward Griffin, Stanley Monteith

RFID(deri altı çip):

RFID by Katherine Albrecht  Deri altı çip komplosu hakkında iki bölümlük konferans videosu. 

Gizli örgütler:

Final Warning: A History Of The New World Order – David Allen Rivera  Bütün insanlığı kölesi yapmak isteyen örgütün ve bu projenin(Yeni Dünya Düzeni) tarihi.

The Illuminati (Vol I: New World Order, Vol II: The Antichrist Conspiracy, Vol III: Murdered by The Monarchs)

Fool Me Once  Ian R Crane’den Yeni Dünya Düzeni hakkında konferans.

None Dare Call It Conspiracy – Gary Allen

11 Eylül:

Painful Deceptions – Eric Hufschmidt

Loose Change Final Cut

911 Eye Witness

911 In Plane State

September Clues – Simon Shack  Uçak yok!

David Ray Griffin – The New Pearl Harbour

Küresel Su Komplosu:

Flow, For The Love of Water

Blue Gold – World Water Wars

 

SANAYİ

 

Slow Poisoning Of India  Çok uluslu şirketlerin Hindistanı zehirliyor olması mı, Hint halkının derin cahilliği mi daha büyük felaket?

Manufactured Landscapes  Sanayi uygarlığının ne kadar yanlış, ne kadar zalim, ne kadar mide bulandırıcı olduğunu anlatmaya kelimeler yetmez. Bu belgeseldeki görüntüler belki yetebilir.

Addicted To Plastic

The Corporation

Story Of Stuff

İLETİŞİM, PSİKOLOJİ

 

25 Ways To Suppress Truth: The Rules of Disinformation – Michael Sweeney

Conversational Terrorism          (makale) http://www.vandruff.com/art_converse.html

38 Ways to Win an Argument  from Schopenhauer’s “The Art of Controversy”

You Are Being Lied To – Russ Kick 

TARIM

 

Dünya Tarım Tarihi: Neolitik Çağdan Günümüzdeki Krize – Marcel Mazoyer  İlkel tarım, modern tarım, yıkıcı süreçler, tahribat, gelinen kritik nokta. Türkçe olarak eşsiz, değerli bir kaynak.

Türk Tarımının Bilinçli Yok Edilişi – Serpil Özkaynak  İsmi herşeyi anlatıyor. Özne hariç.

Tarım Bolluk İçinde Yokluk – Başer Kafaoğlu

Seedling Dergisi Ocak 2009 sayısı  Arjantin’de GD soyanın 12 yıllık hikayesi, genetik mühendisliğinin silahları, GDO’ya karşı mücadele, açlık, tarım arazisi işgalleri. Hepsi bir sayıda.

Terminatör Tohumlar – Naci Kaptan  Titiz ve yoğun bir araştırmanın ürünü olan ve basılmayı bekleyen bu eseri bölümler halinde bazı forum sitelerinde bulmak mümkün. Dünya ölçeğindeki gıda komplosunu görerek Türkiye üzerine yoğunlaşması çalışmayı benzersiz kılıyor.

Ölüm Tohumları (Seeds of Destruction: The Hidden Agenda of Genetic Manipulation) – William Engdahl  GDO konusunda en iyi kaynak.

A Silent Forest

Genetically Modified Food: Panacea Or Poison

Following The Trail

Patent For A Pig

Unreported World 2008/14. bölüm – Paraguay’s Painful Harvest

Food Matters

Fresh

Future Of Food

We Feed The World

How To Save The World

FİLMLER

 

KoyaanisqatsiSözsüz bir film. Yolunu kaybetmiş yedi milyar insan hakkında.

Apocalypto“Habil’in anısına”

Network

They Live

 

Reklamlar

3 Responses to “Kaynaklar”


 1. 1 S.Kaya 10 Şub 2014, 12:51

  Yararlı bir liste olmuş. Fakat iki ismi özellikle ve hararetle tavsiye etmek istiyorum: Talat TURHAN ve Halid ÖZKUL’un bulabildiğiniz TÜM kitapları da istisansız gerçek, somut, olgu ve belgelere dayalı bilgiler içermektedir.

 2. 2 Deepone 21 Eyl 2014, 22:02

  Isvec’te Uppsala Üniversitesinden Prof. Kjell Aleklett’in “Peeking at Peak Oil” adli 2011 tarihli kitabi. Bu siradisi ve herkesin anlayabilecegi dilde yazilmis olmasinda ragmen bilimsellikten en ufak bir taviz vermeyen kitabi okuduktan sonra, petrol üretim zirvesi konusunda bilmediginiz hicbirsey kalmayacak.

  Aslen 30 senelik nükleer fizik arastirmacisi olan Prof. Aleklett’in peak oil konusunda doktora ögrencisi yetistirmesine giden arastirma sonuclari ve teknik bilgilendirmelerden, arap cöllerine, ABD senatosundan kapali oturum davetlerine, CIA ve Isvec gizli servisi ile yagmurlu günlerde filmvari karsilasmalarina, uluslararasi enerji ajansindan Viyana’daki club of rome benzeri bir yapilanma olan IIASA’nin Peak Oil gerceginin ögrenilmemesi icin takindiklari tavirlara kadar, konu hakkindaki genis ve derin gercekleri anlattigi mutlaka tavsiye edecegim bir kitap.

  Not: Yan etki olarak mide bulantisi, sicak basma ve kaybolmusluk hissi görülebilir. Hazminiza göre sicak bir cayi veya bir bardak soguk suyu her daim yaninizda bulundurmaniz sagliginiz icin önemle tavsiye edilir.

 3. 3 günay 13 Ara 2015, 12:20

  Dr.Mary’s Monkey – Edward T.Haslam bu kitabı arıyorum türkçe çevirisini bulamadım bilginiz var mı acaba ?


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
Bu bloga abone olmak ve güncellemelerden eposta ile haberdar edilmek için tıklayın.

Diğer 110 takipçiye katılın

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: