“Skynet” veya bildiğimiz adıyla Google

Boston Dynamics, Google’ın satın aldığı sekizinci robotik şirketi oldu. (http://www.nytimes.com/2013/12/14/technology/google-adds-to-its-menagerie-of-robots.html?_r=0) Robotik alanında çalışan akademisyenler buna dönüm noktası diyor. Önceki yazılarımda Google’ın yapmaya çalıştıklarına değinmiştim. Şimdi Google’ın resmen satın aldığı şirketlerin listesine bakalım: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mergers_and_acquisitions_by_Google Alınan şirketlerin çalışma konularını bir okuyun. “Used as” sütununda “Google X” yazan şirketlerin çalışma alanlarına dikkat edin. Bunun yanında satın almayıp yatırım desteği verdiği şirketlerin listesine şuradan ulaşabilirsiniz: http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Ventures

Şimdi Google X neymiş bir bakalım:
http://www.nytimes.com/2011/11/14/technology/at-google-x-a-top-secret-lab-dreaming-up-the-future.html?
http://en.wikipedia.org/wiki/Google_X

Google’ın gizli laboratuvar kampüsü Google X’te nelerin ar-gesinin yapıldığını, hangi tasarıların konuşulduğunu Google çalışanları bile bilmiyor. Basın açıklamalarında burada geleceğe dönük uçuk projelerin araştırıldığı bilgisi veriliyor. Bu projelerden bildiğimiz bir kaçına göz atalım:

http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Loon
Balon Projesi”. Tasarının amacı yüksekte süzülen ve kendi enerjisini üreten balonlarla kırsala internet hizmeti vermek olarak sunuluyor. Ancak asıl amacın elektronik gözetimin kentlerle sınırlı kalmayıp yeryüzündeki her toprak parçasının kamera, mikrofon ve başka yollarla gözetim altında tutulması ve aykırı unsurlar için kaçış alanları, kör noktalar bırakmamak olduğunu kestirmek güç değil.

http://en.wikipedia.org/wiki/Web_of_Things, http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_of_Things
Türkçesi “Şeylerin Ağı” veya “Şeylerin İnterneti”; kolunuzdaki saatten tutun, kapınızdaki doğalgaz sayacına, cebinizdeki kredi kartından derinizin altındaki kimlik çipine kadar her elektronik eşyayı tek bir ağa bağlama, denetim ve egemenliği mutlaklaştırma tasarısı. Tasarı elektronik eşyayla sınırlı kalmıyor. Üzerine minik bir RFID etiket yapıştırma yoluyla kuramsal olarak yeryüzündeki her cismi içine alıyor. Tasarının ilk meyveleri mağaza raflarına girdi bile. Ayrı bir şirket, ayrı bir çıkar grubu sandığımız Microsoft’un Xbox One’ı internete sürekli bağlı kalan, evinizi sürekli izleyen ve dinleyen bir aygıt. Ve onbinler bu aygıtı evine sokup üstüne para ödemek için sıraya girdi bile. Aptalların yarattığı yıkımın bedelini tüm insanlık ödeyecek. Düşünsel sürece kuşkuculuğun girmediği her yerde kölelik ve azap başlar. Web Of Things tasarısını duyan herkes “Böyle bir şeye neden ihtiyaç var?” sorusunu sorsaydı bugün Google’ın bir arama motoru olarak kaldığı çok daha özgür bir dünyada yaşıyor olacaktık.

http://en.wikipedia.org/wiki/Google_driverless_car
Bu sürücüsüz otomobil projesinin savaş araçları yanında sivil gözetleme, casusluk ve mahremiyet ihlali için kullanılacağını kestirmek güç değil.

http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_neural_network
Türkçesi “Yapay Sinir Şebekesi”. Öğrenen, düşünen ve karar veren bilgisayar ağları olarak özetlenebilir. (Bu ağların şimdilik başardıklarına bir örnek: http://www.nytimes.com/2012/06/26/technology/in-a-big-network-of-computers-evidence-of-machine-learning.html?pagewanted=all) İşlevleri ve kullanım alanları genel olmakla birlikte, çalışmaları yoğunlaştırıp özelleşecekleri konular arasında askeri, polisiye ve adli kullanımlar olduğunu kestiriyorum. DNA’nızın bir parçasını “suç geni” diye tanımlayarak sizi doğar doğmaz suçlu olarak etiketlemek isteyen kafa, sizi henüz işlemediğiniz suçları işleyeceğiniz yolundaki verileri bahane edip cezalandıracaktır da. Bunun için yasama ve yargı organlarını “bilimsel” olarak ikna etmeleri yetecektir. Yasama ve yargı organları bildiğimiz gibi hep adaleti üstün tutan, çok uluslu şirket lobiciliğine ve tehditlere kesinlikle boyun eğmeyen onurlu kurumlardır.

Google ve bağlı ağlar olan Android, Motorola, YouTube, Picasa, Maps vb.’nin dünya insanlarının çevresine sık örülü bir gözetleme ağı kurduğu ortada. Buna insansız kara ve hava taşıtlarını, robotları ve bir de bunların ayırt edilemeyen biçimlerini ve daha bilmediğimiz projeleri eklediğinizde ortaya ne çıkıyor, bunu size bırakıyorum.

google-skynet

Bu yazıyı okuyan yüz kişiden doksanı bunları “komplo teorisi” olarak damgalayıp geçer. Zombileşmiş ve düşünmemesi için eğitilmiş bu doksan kişinin çocukları ve torunları insanlık onuru ve haysiyetten bütünüyle mahrum bırakılmış köleler olarak hayatta kalabildiklerini fark ettiklerinde “Dünya bu duruma gelene dek kimse direnmedi mi?” sorusunu soracak ve önceki kuşakları suçlayacaklar. Uyuyanları uyandırın. Google bir arama motoru değil, küresel faşizmin markasıdır.

Google’ın hemen bütün üst düzey yöneticilerinin ve Boston Dynamics’in kurucusunun aynı etnik azınlık grubunun içinde olduğunu hatırlatayım. İpucu vermeye gerek yok, anladınız siz onu…

 

Reklamlar

7 Responses to ““Skynet” veya bildiğimiz adıyla Google”


  • 2 nlty2000 25 Ara 2013, 21:09

   Hollywood gerçeklerin çorap gibi içini dışına çıkarıp öyle sergiliyor. Filmde faşizm vardır, bomba patlar, demokrasi gelir. Gerçekte tam tersidir. Demokrasi vardır, her bombada biraz daha faşizm gelir. 11 Eylül’de birazı, Mavi Çarşı’da birazı daha, Reyhanlı’da birazı daha…

 1. 3 Ercüment Bosut 22 Ara 2013, 07:30

  Fakat diğer yandan, bu kuşatmadan kaçabilmek de mümkün değil. Belki dünyanın gelişmemiş bir ülkesinde mütevazi bir yaşam sürmekle bir süre daha idare edilebilir ama, bu bile nereye kadar…

  • 4 nlty2000 25 Ara 2013, 21:11

   Bırakalım korkaklar kaçsın. Birileri cephede kalıp savaşmak zorunda.

   • 5 Hakan 13 Oca 2014, 16:15

    Cephede kalanları bu konuda her yönüyle bilgilendirip donatmak gerek. Bu işlerin de komplo teorisi olmadığı aslında apaçık… Onlar belki bir hamle ötede olabilir ancak uluslarası ortamda çok etkili kampanyayla karşı duruşlar ve reklam giderlerini azaltacak faaliyetler de yapılabilir. Merak ettim google ve boston Dynamics’in üst düzey yöneticisi hangi etnik azınlığın üyesi ? (Küresel Kraliyet- İllüminati vb lerinden mi?)

   • 6 nlty2000 22 Şub 2014, 08:27

    Yahudiler. Bu deniz derya bir konu, anlamak yeterince zaman alıyor, anlatmak ise benim gücümü aşıyor. Şimdilik David Duke’un kitaplarını öneriyorum. Antisemitik derler, kanmayın. Yahudilere köle olmak istemeyen herkes antisemitiktir.
    Bu arada İngilizce bilenlere Google’ın yatırımları hakkında şu yazıyı öneririm:
    http://www.cbc.ca/news/technology/why-google-is-buying-a-seemingly-crazy-collection-of-companies-1.2537110
    Özellikle burada sözü edilen patent korkunç:
    http://www.cbc.ca/newsblogs/yourcommunity/2013/11/google-patents-lie-detecting-mobile-connected-throat-tattoo.html
    Kişinin boynuna yapıştırılan/gömülen minik bir aygıt, mikrofon ve yalan makinesi görevi görüyor. Böyle bir aygıtın gönüllü olarak kullanılmayacağını açıklamak gereksiz herhalde. Google dünyayı cehenneme çevirecek faşizm yatırımları yapıyor. 2008’den beri sözünü ettiğim dünya toplumlarını bayağı zincirli kırbaçlı köleler haline çevirme projesinin apaçık kanıtlarından biri. Zincir yerine vücuda gömülen çipler, heryere giren kamera ve mikrofonlar ve kimi saftiriğin iyi birşey sandığı nanoteknolojik makineler kullanacaklar. Türk halkı da topun ağzında. Dizi izlemeyi ve “çalıyor ama yapıyor da” demeyi hemen bugün bırakmazsa toz duman olacak.

 2. 7 Hakan 13 Oca 2014, 16:21

  Etrafımızdaki yalanlar yüzünden kendimizi görmemize imkân olmuyor. Yalanlar her yerde, çok kolayca biraz yalan elde edebiliriz, gazetelerde, televizyonda, internette, her yerde… Pek çok yalan bize gerçekmiş gibi gösterilir. Neyse ki genç nesil uyanıyor ve dünyada ki tüm olanları sorgulama yeteneğine sahipler.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
Bu bloga abone olmak ve güncellemelerden eposta ile haberdar edilmek için tıklayın.

Diğer 108 takipçiye katılın

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: