Kendinize İyi Bakın

Devletlerin işlevlerinin şirket eliyle değiştirildiğini, yani sözlüklerdeki devlet kavramının yenilenmesinin gerektiği bu günlerde yaşanan küçük değişimler bize gelecekteki yaşam hakkında önemli göstergeler sunuyor. Gelecek hakkında yapabileceğimiz çok isabetli kestirimlere kehanet demek haksızlık olur. Yaşamımızın gidişini grafikler belirler. Grafik okuyarak geleceği görmek olanaklıdır. Grafiğin değerini değil, eğimini okumak gerekir. Çünkü grafiğin gelecekteki değerini belirleyen eğimidir. Sözgelimi gelecekte ne kadar zengin olacağınızı kestirmeniz için bugün ne kadar kazandığınıza değil, kazancınızın bugüne kadar nasıl değiştiğine bakmanız gerekir. Konu genel ekonomi ise geleceği okuyabileceğiniz göstergeler bellidir. Kamu bütçesi, tasarruf hesapları ve sosyal sigortalar (emeklilik ve genel sağlık sigortası). Kamu bütçesi tepetaklak. İnsanlar artık tasarruf etmiyor, ekside yaşıyorlar. Emeklilik konusunu bir başka yazıya bırakıyorum. Sağlık sigortasında gidiş güncel iki haberden bellidir. Buyrun:
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/6685/Goz__agiz_ve_dis_cepten_gidecek.html

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/15401/Avuc_ici_okutma_sistemi_icin_kritik_uyari.html
Görünen köy kılavuz istemez. Genel sağlık sigortası bütünüyle ortadan kalkacak. Sağdan soldan kırpmalar bunun kesin habercisidir. Devletin iflas ve tasfiye sürecinde bu tip haberleri artan sıklıkta duyacağız. Uyarıcılara kulak asmayan yığınlar aptallıklarının bedelini kişisel özgürlükleri ve doğmamış çocukları dahil bütün varlıklarını yitirerek ödeyecekler. Blogun ilk yazısına bir göz atın. Gelecek bugünden daha yoksul, daha karanlık, daha kaypak olacak. Bunu ben söylemiyorum, sayılar ve bilim söylüyor. Karamsar diye aydınlanmış iyimsere denir. Kendinize iyi bakın, hastalandığınızda sizi iyice söğüşleyip sonra da sürünerek ölmenizi isteyen bir sağlık sistemi kapıda.

İkincisi, pek çok yazımda belirttiğim gözetleme toplumunun alıştırma aşamalarından biridir. İnsan bir kötü gününde, yani hasta olunca, bir de çok mutlu gününde, yani düğün gününde aptala döner. Boyun eğici hasta psikolojisini fırsat bilen insanlık düşmanları bizi biyometrik makinalara alıştırmak için güzel bir başlangıç seçtiler. Blackberry Messenger’ın şifreli iletişimini engellemeye çalışan, Xbox One’ı evi sürekli gözetleyip dinleyecek şekilde tasarlayan niyetle hastaneye bu makinayı sokan niyet aynı: Mahremiyeti ve özgürlüğü bütünüyle ortadan kaldırmak. Çünkü ödeyemeyeceğimiz kadar borcumuz var. Çünkü bu borcu ödememenin tek yolu senetleri yırtıp atabilecek politik güce erişmek. Bu gücün oluşmaması için olabildiğince göz önünde olmamız, olabildiğince aptallaşmamız, hareketlerimizin olabildiğince kısıtlanması gerekiyor. Çevrenizde aptal olmaya gönüllü pek çok kişi göreceksiniz. Onları uyarın. Kapıda hastane, yakada doktor yazması bizi iyileştirmeye çalıştıkları anlamına gelmiyor.

Esenlikler…

Reklamlar

0 Responses to “Kendinize İyi Bakın”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
Bu bloga abone olmak ve güncellemelerden eposta ile haberdar edilmek için tıklayın.

Diğer 108 takipçiye katılın

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: