“Yeşil endüstri” ve yeni iş sahaları

Dünyayı yaşanmaz hale getiren, kardeşi kardeşe kırdıran paradigma değişmeden uygarlığın kurtarılabileceğine bizi inandırmaya çalışan kapitalistler bir süredir yeni bir yalanı pompalıyorlar. “Yeşil iş sahaları açılacak.”
Ancak, kim kimden ne alacak?
Patron, bankadan kredi alacak. Yani mal ve sermaye elinde birikmiş olan, mal ve sermaye elinde daha fazla birikmiş olanın karşılıksız bastığı parayı satın alacak.
Patron, işçinin emeğini alacak. Emek, ürüne dönüşerek patrona daha fazla ürün kazandıracak. Patron, işçiye, işçinin ürettiği değerin çok küçük bir kısmını ücret olarak verecek.
Patron, işçi eliyle bir doğa parçasını tüketip sonsuza dek yok ederek, ömrü sınırlı ürünler oluşturacak. Sözgelimi ömrü boyunca ancak kendisini yeniden üretecek kadar enerji üretebilecek güneş pilleri üretilecek. Bu ürünleri diğer patronlar ve işçiler satın alacak. Ödenen paranın çok büyük kısmı patrona, çok küçük kısmı işçiye gelecek.
Bir patron, geleceğin patronları olarak yetiştirmek üzere iki çocuk sahibi olacak. Bu iki çocuk gelecekte daha fazla işçinin emeğini çalacak ve daha fazla doğa parçasını sonsuza dek yok edecek. Bunun adına “ticaret” diyecek. Bir işçi, geleceğin işçileri olarak yetiştirmek üzere sekiz çocuk yapacak. Bu sekiz çocuk o coğrafyadaki aç boğaz sayısını artırarak diğerlerinin çocuklarının payını alacak. Bunun adına “temel insan hakkı” diyecek.
Herkes büyüklüğü kadar doğa parçasını iğfal edecek. Ta ki o doğa hem patronun, hem işçinin zürriyetini yaşatamaz, can veremez hale gelene kadar.  Bunun adına “ekonomik düzen” denecek, “sürdürülebilir kalkınma” denecek…

Reklamlar

2 Responses to ““Yeşil endüstri” ve yeni iş sahaları”


  1. 1 Ercüment Bosut 03 Nis 2013, 14:09

    Bir zamanlar şimdi adını anımsayamadığım biri mealen şöyle demişti;
    “Yahu” diyordu, “bir araba kullanırken bile ehliyet, bir iş yaparken ruhsat şartı aranıyorken, her isteyenin civciv çıkarır gibi çocuk yapmasına neden birşey denmiyor? Bu çocuk nasıl yetiştirilir, sonunda ne olur, it mi, uğursuz mu, hırlı mı, hırsız mı hiç düşünen, denetleyen yok”…
    Eh, şimdilerde de 3-5 yahut yapabildiğiniz kadar çocuk yapın diyenlerin de, kendi gizli gündem ve düşünceleri haricinde buna muteber bir yanıtları yok zaten.

  2. 2 Efe 18 Nis 2013, 17:53

    Ben de eskiden bu masala inanıyordum, büyük rüzgar tribünleri, güneş panelleri vs. bunları üreten fabrikaları görünce insanın fikirleri değişiyor. Gerçekten yaşamak ve mutlu olmak için “endüstriyel uygarlığa” ihtiyacımız var mı? Bakalım bu gidişat dünyayı Venüs’e mi çevirecek veya ekosistemden sağlam bir tokat yiyip, hor görülen taş devrine mi dönülecek…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
Bu bloga abone olmak ve güncellemelerden eposta ile haberdar edilmek için tıklayın.

Diğer 108 takipçiye katılın

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: