Kapatıyoruz…

Önce şimdiye kadar yazdığım yazılarda parça parça işlediğim modern uygarlık tarihinin genel çerçevesini tekrar gözden geçireyim. Yeryüzünde yaklaşık 600 yıldır faiz adında, bugünün sermaye sınıfını büyütüp emziren bir yaratık yaşıyor. Fosil yakıt kullanımı ile ivme kazanan doğal kaynakların ve insan emeğinin sömürülmesi süreci, bu sınıfı önceleri hakim sınıf olan asker ve rahip sınıflarının üzerine çıkardı. Bu hakim sınıf yeryüzünün nimetlerini, artı değerini(yiyecekten tutun, insan emeğine, değerli madenlere kadar aklınıza gelen her şey) kendilerine pompalayan sistemin fosil yakıtlar zirve(pik) yaptıktan sonra yavaşlayacağını, artık eskisi gibi çalışmayacağını fark etti. Daha az net enerji girdisiyle güçlü konumlarını sürdürmek ve hatta daha da güçlenebilmek için, artık kazan-kazan durumundan çıkıp kazan-kaybet haline gelen ekonomik savaş alanına yeni bir düzen verme gayreti içinde. Sanayi devriminden beri hem sömürülenin, hem sömürenin kazandığı ve refahını artırdığı periyot, dolayısıyla adını demokrasi koyduğumuz güya kardeş kardeş geçinme dönemi 2008’de çalan gongla sona erdi. Her türlü doğal kaynak bundan böyle baş aşağı gidecek. Sömürülecek toplam doğal kaynak azalacağından, güçlülerin konumlarını korumaları için bu toplamdan her geçen gün daha fazla pay almaları gerekiyor. Yani halk kitlelerinin dünyanın zenginliklerinden aldığı payın her geçen gün azalması gerekiyor. Yoksulun daha yoksul, açın daha aç, kalabalalıkların daha tehha, hayatta kalanların da daha “uyumlu” olması gerekiyor. Bunun için önce ulus devletlere son verdiler. Özelleştirmeyi icat ettiler. Özelleştirme, devlet kavramının antitezi, “değil”i idi. Kitle, zenginlikleri elite devretmesi için önce devlet üzerinden borçlandırıldı. Şimdi sıra devleti kamu hizmeti gören bir aygıt olmaktan çıkarıp, sadece borç faizlerini tahsil eden ve elit karşısında hakkını aramaya kalkan halkın başına dayanacak silahı tutan el haline getirmekte. Hem nüfus, hem borç artarken, hem de ekonomik çevrime fosil yakıt enerjisi ve hammadde girdileri azalırken kamu hizmetlerinin yürütülemeyeceğini Olduvai yazımda belirtmiştim.

İşte kamu hizmetinin tasfiyesi planının bir ayağı bu yasa değişikliği. Bahsettiğim yasa değişikliği, geçtiğimiz günlerde Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen 897 sayılı tasarı. Bu tasarı, siyasi baskı altında kalmaması için kendisine iş güvencesi verilen devlet memurunu güvencesiz kılıyor. (Hemen belirteyim, tasarının güvenceyi kaldırmadığını iddia edecek düzeydeki zevatla işim yok. Ben beyni henüz çürümemiş, zombileşmemiş bir kitleye sesimi duyurmaya çalışıyorum. İş güvencesi Türk icadı değildir, bilakis, batıdan bize geçmiştir. Avrupa devletlerinde memurun iş güvencesi hala vardır.) Bu tasarının amacı memurları aç, açıkta bırakmak değil. Ancak hükümetin “şu hizmeti özelleştiriyorum”, ya da “şu hizmeti devam ettir(e)miyorum, tasfiye ediyorum” diyerek organlarını feshetmesine imkan vermek için yapılıyor bu düzenleme. Elbette ikinci ifadeyi kullanacak kadar açıkyürekli bir hükümet görmeyeceğiz. Tasfiye işlemlerine genelde özelleştirme süsü verilir. Özel sektörün sırf kapatmak için satın aldığı fabrikaları hatırlayın.

Kimseyi işten çıkaramayacak olan bir devletin DSİ, KGM, TCDD, TMO gibi organlarını kapatması mümkün olamazdı. Hal böyleyken yeni memur alımlarını nasıl açıklayacağız? Açıkçası hangi yolla memur alındığını bilmiyorum. Ancak KPSS skandalından sonra tahmin edebiliyorum. Devletin tasfiyesi bir süreç. Bu süreçte önce en dip, en niteliksiz pozisyona kadar hükümet yandaşları istihdam edilecek. Sonra onlar da vakitleri dolunca kapı önüne bırakılacak.
Hükümet bütün bunları memleketin kaynaklarını kitlelerden alıp elite tahsis etmek için yapıyor. Diğer her düzenlemede yaptığı gibi.

Tasarı hakkında ayrıntılı bir akademisyen incelemesi:
http://yonetimbilimi.politics.ankara.edu.tr/bag657.pdf
Reklamlar

0 Responses to “Kapatıyoruz…”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
Bu bloga abone olmak ve güncellemelerden eposta ile haberdar edilmek için tıklayın.

Diğer 108 takipçiye katılın

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: