Koğuş, kalk!

Ordunun acil durumlarda sivil hayata müdahalesini öngören Emasya protokolü CIA’nın kuklası basın tarafından darbe planı olarak sunulurken, her ülkenin ordusunun doğal felaketlerde ya da polisin gücünü aşan toplumsal olaylarda sivil müdahale yetkisi ile donanmış olduğu nedense hatırlatılmıyor.  “Acil müdahale planı*” diye bir kavram vardır, sayın cahil milletvekilleri… Daha bir kaç yıl önce Avrupa’da sel ve kar yağışı felaket boyutuna ulaşınca ordunun şehirlere, kasabalara yardıma koştuğunu gördük, okuduk. 80 milyonu aptal yerine koyanların unutturmaya çalıştığı şey, İstanbul’da olması beklenen büyük depremde çıkacak kaosa kimin müdahale edeceği, can pazarını kimin durduracağı. Yarısı enkaz altında kalan polis mi, taşeronun vasıfsız işçilerinden oluşan itfaiye mi?

Bu senaryonun yazarı bizzat CIA ve/veya Pentagon’dur. Çünkü Emasya’nın oluşturduğu iddia edilen hukuk dışı durum ABD’de fiilen vardır. Federal Acil Durum Yönetim Birimi FEMA’nın ve ABD ordusunun acil durumlarda, sıkı durun, Başkan’ın yetkilerini devralma da dahil olmak üzere ülkenin bütün sistemlerine el koyma yetkisi vardır. Evet bu yetki ABD Anayasası’na aykırıdır ve bu yasa öylece yürürlükte durmaktadır. ABD’deki fiili durum, Türkiye’de bir SS ordusu yaratma amacıyla varmış gibi gösteriliyor, darbe senaryosuna esin kaynağı oluyor. Trajik olduğu kadar ironik.

Emasya protokolü ve ordunun benzer her türlü yetkiden arındırılması; ülkede çıkmasını beklediğim iç savaş, affedilen ve dağdan indirilen PKK’nın şehirlere hakim olması, büyük İstanbul depremi ya da  herhangi bir nedenle su, yiyecek, yakıt tedarik zincirlerinin kırılması(önümüzdeki yıllarda muhtemeldir) gibi durumlarda oluşacak otorite boşluğunun yeni çıkacak olan yasayla tank, top, uçak gibi ordu silahlarıyla donatılmış polis tarafından doldurulmasıyla sonuçlanacak. Daha da kötüsü, BM, NATO gibi işgal güçleri bizi “kurtarmak” amacıyla toprağımıza asker çıkarabilir. Bugünlerde ABD’nin Haiti’yi kurtardığı gibi. Kimbilir, Cumhurbaşkanlığı makamındaki zatın “Ülkenin içini kemiren sorunların çözülmemesi halinde, kaçınılmaz olarak başka devletlerin müdahalesine açık alanlar ortaya çıkar” sözüyle kastettiği belki de budur.

1) Polise askeri silah alınıyor. Bir sonraki adımda zaten fazla olan yetkisi genişletilecek.
2) Ordudan ihraç edilenlere silah taşıma yetkisi veriliyor.
3) 27 yıllık terör örgütü affedilip şehirlere, içimize buyur ediliyor.

Ben başlangıç için bir iç savaş okuyorum. Ara sıcak olarak belki yabancı bir ordunun işgali. Ana yemeği düşünmek bile istemiyorum.

Siz ne okuyorsunuz?

*http://www.gozlemgazetesi.com.tr/yazar/16841-contingency-planning.html
Reklamlar

0 Responses to “Koğuş, kalk!”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
Bu bloga abone olmak ve güncellemelerden eposta ile haberdar edilmek için tıklayın.

Diğer 108 takipçiye katılın

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: