Doları düşük tutmanın faydaları

http://www.tumgazeteler.com/?a=5344358

http://www.tumgazeteler.com/?a=2228002

http://www.tumgazeteler.com/?a=1764793

“Olması gereken dolar kuru” kavramını sık sık duyarız. Liranın “konvertibl” hale getirildiği o makus günden beri Türk Lirası dövize ezdirilir dolayısıyla halkın cebindeki para “piyasa” adı verilen dev poker masasında durmadan ütülür. Piyasanın kendini dengeleyen doğasının yanında devletin müdahale seçeneği de vardır ve süistimale açıktır. Doların ya da Avro’nun düşük tutulması da bu suistimallerden biridir. Başlıca faydaları da şunlardır:

I. Kaval çalmak, koyun otlatmak

Seçmen de denen koyunları mutlu etmek için hal ve gidişlerinin iyi olduğuna inandırmak gerekir. Bu kolaydır. Enflasyon hesap formülü değiştirilir, düşük gösterilir. İşsizlik hesabı hakeza. Göstergelerin olumlu olması, hükümetin yeniden seçilmesi ve ülkenin küresel sermaye odakları tarafından yönlendirilmeye devam etmesine, aynı zamanda “ipini çekme” tehdidi ile hükümetin kendilerine itaat etmesini sağlar. Lirayı yapay olarak değerli yapmak gerçekleri değiştirmenin bir diğer yöntemidir. Bunun başlıca faydaları şunlardır:

  1. Milli geliri yüksek göstermek: “Kişi başı milli gelir 10 bin dolar” denmiş, ancak sifon çekilmemiştir. Pis kokuyu herkes alamamaktadır. Peki ne ürettik de zengin olduk, petrol mü bulduk, işsizlik artmıyor muydu, nüfus artmıyor muydu soruları, karmaşık ve anlaması güç olduğuna inandırıldığımız ekonomik kavramlar bulutu içinde duyulmaz hale gelmektedir.
  2. Dış borç/GSYH oranını düşük göstermek: Dış borç stoku göğe yükseldi diye veryansın eden baykuşlara “cahil cahil konuşma, GSYH de yükseldi, önemli olan oran” şeklinde güya ders verilir, oysa ki oran yanlış hesaplanmıştır. 2008’de %37 olan oran, dolar kurunun “düzeltilmesi” sonucu %50~75 civarına sıçrayacaktır.
  3. Ekonomiyi büyük göstermek: Ekonomik büyüklüğü dolar cinsinden telaffuz edince genelde alarm veren X/GSYH ya da X/GSMH oranları düşük görünür. Ekonomi büyük olunca borçlanma yani para arzı kapasitesi, yatırım kapasitesi, borç ödeme kapsitesi de büyük olur.

II. Daha fazla ithalat

Daha fazla ithalat dış ticaret açığını büyütür, büyüyen açık daha fazla borçlanmaya yol açar, daha fazla borçlanma sermaye için daha fazla faiz ve daha fazla haciz demektir. Vatandaş parasını ödeyerek edindiğini sandığı mal ve hizmetler üzerinden yerli sanayiyi baltalar, işsizliği artırır, dışa bağımlılığı artırır, kişisel borcunun yanında devlet borcunu katlar, kendisinin ve çocuğunun geleceğini ipotek eder, ithalatçıyı ve bankeri ihya eder.

III. Hamuduyla götürmek

Yabancı yatırımcı dediğimiz masal kahramanlarının sayısı bile belli değildir, bir avuç ile bir kaç bin arasında değişir. Bu bir avuç şerefsiz banker düşük kur+yüksek büyüme dönemlerinde dolarını bozdurup piyasaya girer. Bu işlem sonucu piyasada dolar arttığı için dolar düşük kalmaya devam eder. Lirasına süper faiz alan toplum düşmanı parasını dolara çevirerek çıkar. Bu işlem piyasadaki doları azaltır. Bu işlem yeterince yoğun ve hızlı yapılırsa buna “2001 krizi” deriz. İşte, bugünlerde hala devam eden dolar kurunun enflasyonun altında kalması durumu bu servet transferi için biçilmiş kaftandır. Hoş, döviz kuru nasıl seyrederse seyretsin yabancı spekülatör hep kardadır, zarar edeceği işe kalkışmaz. Spekülatörün karı da milletin zararıdır, çünkü küreselleşme bir zero-sum-game’dir(sıfır toplamlı oyun). Aynı borsa gibi. TCMB yükselen kura müdahale ettiği zaman bu mikroplara hizmet etmektedir. Fırından ekmek çalan 30 yıl hapis yatmaktadır. Ama bütün milletin cebinden paraları alıp yabancı bankerlere verenler yargılanmamaktadır. Bunun da adı “düzen”dir, “hukuk devleti”dir, “uygarlık”tır, bilmem nedir…

Reklamlar

0 Responses to “Doları düşük tutmanın faydaları”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
Bu bloga abone olmak ve güncellemelerden eposta ile haberdar edilmek için tıklayın.

Diğer 108 takipçiye katılın

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: