Küresel Isınmaya ve Petrolün Tükenmesine Karşı Ne Yapabiliriz?

Konuk yazar: Uğur GERGER
”Plan A ”böyle bir sorunun olmadığını” söylüyor. Plan B ise yenilenebilir enerji kaynaklarının ve teknolojinin çözüm için fayda saylayacağını söylüyor.. Bize göre bu seçenekler bir yok olmaya -Plan D- sebep olabilir.
Biz Plan C’nin  ” Gıda – Barınma – Ulaşım sorununu çözmüş, tüketimde kısıntı uygulayan toplu çözümler”  en doğru yol olduğunu savunuyoruz.
Dünyanın değişik yerlerinde  petrol tükenmesine karşı alternatifler geliştiriliyor, yeni yeni çözümler yaratılmaya çalışılıyor. Yukarıda okuduğunuz satırlar da bu çözüm için uğraşan ” The Community Solutions ” grubunun çözüm sloganıdır.
Peki biz neler yapabiliriz?  Diğer başlıklar altında sorunun ne olduğu hakkında az çok fikir sahibi olma şansını bulduk, detaylarıyla beraber inceledik. Toplu çözüm alternatifleri Türkiye için çok ütopik bir fikir olduğundan, bu konuda yeterli düzeye ve etkinliğe sahip bir bilinç-oluşum mevcut olmadığından, sivil toplum kuruluşlarının hem bu konudan bihaber olmaları, hem de ülke sorunlarını yönetmede, yönlendirmede söz sahibi olamamaları sebebiyle bireysel çözümler olarak “ne yapabiliriz”i tartışacağım.
Bu planı okumanın ve tartışmanın, karşılaşacağımız olaylarla ilgili bir ön bilinçlenme ve ön hazırlık olarak algılanmasını istiyorum. Şu anda tüketim koşullarının rahat olduğu bir ortamda yaşıyoruz, etrafımızda bizi zor koşullarda barınmaya iten sebepler hemen hemen hiç yok, tüketimimizi kısmak zorunda değiliz, kendimizi buna hazır hissetmiyoruz, herhangi bir tehlike sezmiyoruz, tüketebildiğimiz sürece bu yolu seçmeyi tercih edeceğiz, bu planda öngörülen tavsiyeleri, yapabileceklerimizi bugün yapmak zorunda değiliz, ama önceden tehlikenin farkında olmak , şu anda adım atmasak bile bir plan çerçevesinde yapılabilecekleri tasarlamak, potansiyelimizi ortaya çıkarmak, eğer fırsat varsa adım atabilmek bizim için çok faydalı olacaktır.
Tekrar sorunun ne olduğunu kısa analizlerle gözden geçirecek olursak; elektrik üretimimizin % 44’ünü doğalgazdan, % 24’ü hidroelektrik santrallerden, % 31’i de katı yakıtlı termik santrallerden elde edilmektedir. %1 oranında yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar, güneş ve jeotermal enerjiden de yararlanmaktayız.
Ülkemizin lojistik sistemine baktığımızda yük taşımacılığında 2006 verileri  %91 karayolu payını, % 5,23 demiryolu payını göstermektedir. Karayollarında ise %99 oranında petrol ve türevi yakıtlar kullanılmaktadır.
Maalesef ülkemizde yöneticilerin dahi bu konudan haberdar olamaması sebebiyle bireysel çözümler öne çıkarmak zorundayız. Bireysel olarak ne yapabiliriz? Bunun için gıda-iş-enerji-barınma ve güvenlik adı altında 4 farklı başlık altında toparlayarak daha etkin ve net çözümler yaratma yoluna gidebiliriz.
Gıda
Eğer İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde yaşıyorsanız, bu sorunun sizi derinden etkileyebileceğinin farkında olmalısınız. Modelimizi İstanbul’da yaşayan birey üzerinden düşünelim. Gıda tüketiminizin üretimde ve taşımacılıkta yoğun olarak petrol ve türevi ürünlere bağlı olduğunun farkında olmalısınız. Fosil yakıtlardaki temin sıkıntısı ilk olarak dayanıklı tüketim mallarını vuracak ve sonraki aşamalarda gıda sektöründe kendini gösterecektir. Gıda teminin sıkıntıya girmesi bölgede açlık, kıtlık ve bununla birlikte yaygın asayiş sorunlarını beraberinde getirecektir.
Eğer fırsatınız varsa, kendi yiyeceğinizi kendiniz üretmeye başlayın. Bu konularda kaynaklar okuyun. Yaşadığınız bölgenin hangi gıdaları üretmeye elverişli olduğu hakkında fikir sahibi olun. Üretim zamanı, kısa vadede gıda çözümleri hakkında bilgi sahibi olun. Çevrenizdekileri bu soruna karşı hazır tutun. Geniş bir bahçe sahibi olarak bu işe başlayabilir, şehire ortalama uzaklıkta bir bölgede gıda temelli yaşanabilecek sorunlara karşı şimdiden hazırlık yapabilirsiniz.
Bir başka çözüm olarak, kısa vadeli çözümler için şehirde uzun süre dayanabilecek gıdaları stoklamak için bölümler ayırabilir ve uzun vadeli planlarınız için zaman kazanabilirsiniz. 2 ile 4 sene arasında uygun koşullarda gıda stoklama imkanı mevcuttur. Unutmayın, yenenle yanana dağ dayanmaz. Eğer kıtlık yaşanabilecek bir şehirde kalmayı tercih edip bununla savaşmayı göze alabiliyorsanız bu yolu seçebilirsiniz, stok zahmetli ve zor bir iştir, sürekli temin sıkıntısı yaşayabileceğinizi ve stoklarınızı yenileyememe durumu yaşayabileceğinizin farkında olun.
İş
Mesleğinizin hangi sektörlerle bağlantılı olduğunu iyi tespit edin. Temel ihtiyaç maddesi’nin ticaretinde, temininde, üretiminde çalışıyorsanız bu konuda sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Bu durumdan en fazla etkilenecek sektörleri sıralayacak olursak;
-petrol arama üretim ve dağıtım
-rafineriler
-ulaştırma ve lojistik
-otomotiv
-kimya
-turizm
gelmektedir. Bu sektörlerde ya da yan sanayilerinde çalışıyorsanız sektörünüzün hızlı bir şekilde küçüleceğinin farkında olun. Devam etmek ya da kulvar değiştirmek sizin kararınız.
Eğer gıda ve alternatif enerji sektöründe ya da yan dallarında çalışıyorsanız iş konusunda sorun çekmeyeceğinizi söylemek mümkün.
Diğer sektörlere değinecek olursak sektörün küçülme oranlarını temel ihtiyaç sıralamasında bulunduğu önceliği ve petrol ile doğalgaz yakıtlarına olan bağlılığı belirleyecektir. Kararınızı buna göre verebilirsiniz.
Enerji
Bireysel tüketiminizde imkanınız varsa alternatif enerji yakıtlarını araştırın, müstakil evler için güneş enerjisi, rüzgar enerjisi iyi birer çözüm olarak belirmektedir. Fazla tüketiminizi şimdiden kısın, tasarruflu ürünler kullanın, gereksiz enerji sarfiyatından kaçının. Isınmanızı doğalgaz ile sağlıyorsanız, doğalgazın da kotaya bağlanıcağını unutmayın, daima kullandığınız enerjinin ülke politikalarındaki yansımalarının farkında olun. Bağımlı olarak yaşıyorsunuz, bu bağ kopabilir, bunun sonucunda da açıkta kalabilir, potansiyeliniz varken yaratmadığınız çözümler için imkanınız kalmayabilir. Tek yapmamız gereken şey ”farkındalık” sahibi olmak.

Barınma ve Güvenlik
Şehirde kalmayı tercih ediyorsanız, yaşadığınız şehrin koşullarına bağlı olarak gıda ve işsizlik kaynaklı yaygın asayiş sorunları yaşanabileceğinin göz önünde bulundurun. Dünya nüfusu 7 milyarı bulmuş vaziyettedir. Dünya genelinde nüfus azaltılması -surplus population- için biyolojik silahlar kullanılabileceğinin farkında olun. Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız, bu silahların hedefinde olabilirsiniz, büyük şehirler dünya enerji tüketiminde oldukça fazla yer tutmaktadır.
Dünyanın arz sınırsız- talep sınırlı bir dünyadan arzın talebi karşılayamadığı bir boyuta geçmek üzere olduğunun farkında olun. Oyun artık ”kazan-kazan” dengesinden ”kaybet-kazan” dengesine dönüşmek üzeredir. Eğer can kurtaran filikasında kalabilmek istiyorsanız binlerce kişinin de bu filikaya hücum edebileceğini bilin. Sizinle beraber binlerce insanın da bu sorunu yaşayacağını içselleştirin. Ne kadar önde olursanız, ne kadar erken hareket ederseniz o kadar avantajlı olursunuz. Kendinizi korumayı -her ne şekilde olursa olsun- öğrenin.
Sonuç
Yaklaşmakta olan çözümlere bireysel açıdan bakmak şimdilik en yapıcı yol olarak gözüküyor. Değişebilmek için potansiyelimiz mevcut, bu imkanı önceden değerlendirebilmek çok avantaj sağlayabilir, bunun için yapmamız gereken insanoğlunun dönüm noktalardan biri belki de en önemlisi sayılabilecek bu dönemde ”farkında olmak” ve neden-sonuç ilişkisini gözeterek rasyonel çözümler üretebilmek. Paradigmanızı değiştirmek her ne kadar zor olsa da bunu erken değiştirmeniz sizin için  fayda sağlayacaktır. Dünyanın tekrar eski vahşi ”doğal seçilim” koşullarına dönüşmekte olduğunu bilin. Eğer hakediyorsanız bu hayatta kalabileceksiniz.
İlgili bağlantılar:
Reklamlar

0 Responses to “Küresel Isınmaya ve Petrolün Tükenmesine Karşı Ne Yapabiliriz?”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
Bu bloga abone olmak ve güncellemelerden eposta ile haberdar edilmek için tıklayın.

Diğer 108 takipçiye katılın

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: