Tasarruf etmek için çok nedeniniz var -2

Önceki yazıma bazı eleştiriler geldi. Paranın değeri yok, yatırım yapılmalı şeklinde. Ben yazıda tasarrufun gerekliliği üzerinde durduğum için artırığımız parayı ne yapacağımız konusunda bir şey yazmadım. Şimdi seçenekler üzerinde kısaca duruyorum.

 1. Altın: Değerini en iyi koruyan, kaybetse bile yavaş kaybeden bir meta. Uzun uzun anlatacak değilim. Ancak gözardı etmememiz gereken bir ihtimal var. Devletin vatandaşın altınlarına el koyması olasılığı. Geçmişte örneği ülkemizde ve ABD’de yaşandı.
 2. Lira, döviz: Liraya güvenmeyenler dövize güvenli liman olarak bakmasınlar. Günümüzde hiç bir para biriminin altın karşılığı yok ve son krizde yapılan şirket ve banka kurtarmaları, çok yakında yüksek enflasyon, hatta belki de hiperenflasyon yaşanacağının habercisi. Paranın, krizin, bankanın aslında ne olduğunu ileriki yazılarında uzun uzun anlatacağım. Şimdilik hiç bir para biriminin, hele hele doların değerini korumayacağına inanın.
 3. Mülk: Mülk delisi bir topluma bu kötü alışkanlığını devam ettirmesini telkin edecek değilim. Hatta büyük şehirlerde, özellikle kenar semtlerde mülk değerinin artık yükselmeyeceğini söylemeliyim. Nedenlerinden önceki yazımda bahsettim, sonraki yazılarımda bunları açacağım. İnsanların vazgeçemeyecekleri şeyleri düşünün. Su ve yiyecek. Bir tatlı su kaynağına sahip olabiliyorsanız olun. Olamıyorsanız ekilebilir, verimli arazileri, güvenli, yaşanabilir, kendine yeten evleri gündeminize almaya başlayın.
 4. Devlet tahvili: Tahvil lira ya da döviz temelli olduğundan ikinci maddede bahsettiğim zaaflara, devletin tekelinde olduğundan birinci maddede bahsettiğim zaaflara sahip.
 5. Hisse senedi: Hiç komik değil…

Bu yazıda kimseye yatırım aklı vermiyorum. Haddime de değil. Uzmanlık alanım da değil. Ancak bu kararı verirken gözetmemiz gereken noktalara dikkat çekiyorum, sesli düşünüyorum. Gelecek, yaşadığımız son 20-30 yıla hiç benzemeyecek. Alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız. Farklı bir fikriniz varsa paylaşmaktan çekinmeyin. Dünyanın en özgür ortamında, internettesiniz. Size bu özgürlüğün uzun sürmeyeceğini müjdelemek isterim. İmkanınız varken kullanın.

Reklamlar

2 Responses to “Tasarruf etmek için çok nedeniniz var -2”


 1. 1 ayna-ayna 29 Ağu 2009, 08:24

  internetin bu kadar kolay erişilebilen bir kaynak olarak devam edeceğini, ettirileceğini düşünüyor musun?
  hem bilgiyi yaymak hem de bilgiye ulaşmak açısından?

  • 2 nlty2000 30 Ağu 2009, 21:14

   Zorba otorite en kısa zamanda internetin iplerini eline alma girişiminde bulunacak. Bugün sansürle dolaylı olarak yapılan içerik kontrolü meydan boş bulunduğu anda Çin’de olduğu gibi doğrudan denetime dönüşecek. Hatta Çin geride bırakılacak. Ben şu günlerin çok değerli olduğu düşünüyorum. Bilgisayarım 24 saat kitap ve belgesel indiriyor. Bir süre sonra korsan vb. bahanesiyle p2p programları engellenebilir. O güne kadar okumak, izlemek isteyebileceğim ne var ne yok indirmeyi düşünüyorum. Daha önce siber tepki sitelerine ve forumlarına katıldım. Eylem önerilerinde bulundum… Sandığımdan daha uyuşuk ve korkak olduğumuzu anladım. Sanırım silkinip kendimize gelmemiz için biraz daha tokat yemek, biraz daha aşağılanmak gerekiyor. Silkinme eşiğimizin çok yüksek olmadığını umuyorum.

   İnternetin gözaltına alınması ile ilgili endişeleriniz var ise, bu blog gibi “sakıncalı” gerçekleri yazan site ve günlükleri takip edin, arkadaşlarınıza tavsiye edin. Ben eğlence ile geçireceğim vaktimden kısıp bir şeyler okuyup yazmaya çalışıyorum. Sonuçta ne kadar farkındalık yaratırsam, toplumla birlikte benim de hayatta kalma ve/veya esen kalma şansım artacak.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s
Bu bloga abone olmak ve güncellemelerden eposta ile haberdar edilmek için tıklayın.

Diğer 108 takipçiye katılın

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: